تبلیغات
یه وبلاگ خوشگل - بــاردو ؛ شاهزاده پــارسی

یه وبلاگ خوشگل

بــاردو ؛ شاهزاده پــارسی

»»»»‌ اسطوره‌ای از دیار پارس ؛ شایسته‌ی اعتماد ایرانی ««««

اگر به دنبال خودرویی رویایی می گردید که تمامی توقعات شما را فراهم کند . . .

اگر به دنبال خودرویی میگردید که چند برابر پول پرداختی شما برایتان امکانات فراهم کند . . .

اگر به دنبال آرامش واقعی و خودرویی ایده‌آل میگردید، کمی به اطراف توجه کنید . . .

کمی بیشتر . . .

بیشتر . . .

اگر چیزی ندید حتما مشکل بینایی دارید . . .

اوج ظرافت و شکوه صنعت ایرانی، شایسته ی مردمان پارسی، آخرین بازمانده ی پیکان اینجاست.

زمانی که ایران خودرو تصمیم گرفت پیکان را از رده خارج کند موج گسترده‌ای از اعتراضات کشور را فرا گرفت چون این آشنای قدیمی که قدمت آن حتی از سن پدر بزرگ‌های ما بیشتر است جزئی جدا نشدنی از زندگی ایران و ایرانی است.

 

 

مردم از اقصی نقاط کشور خود را به تهران رساندند و اعتراض خود را نشان دادند. اما طبق قانون اول، پیکان به وجود می‌آید ولی از بین نمیرود و از شکلی به شکل دیگر تبدیل می‌شود . . . !

پس تولید کننده گان دست به کار شدند و پاسخ، شور بی مانند مردم را با ادامه ی تولید این زیبای ایرانی دادند. ثمره ی تلاش تولید کننده گان ، به ماندگاری اثری ارزشمند، آخرین بازمانده ی پیکان ، یعنی پیکان وانت منجر شد.

پیکان وانت از موتور قدرتمند با گیربکس دو دستی، 4 دنده، مجهز به کروز کنترل پایی با قدرت 10 اسب بخار برخوردار است. دنده ی چهارم مخصوص سرپایینی تعبیه شده است که به محض جارفتن آن، غرش بی مانند موتور، برق را از سر سکان دار میپراند. موتور بهینه کار میکند و به پشتوانه ی طراحی مهندسان ، این محصول با مصرف 17 لیتر در هر صد کیلومتر با خودروهای روز دنیا نظیر لامبورگینی در زمینه ی مصرف سوخت رقابت می کند . از فن آوری های جدیدی که در این خودرو به کار رفته است، سیستم تعلیق مستقیم است . با وصل شدن مستقیم لاستیک به بدنه با لوله ، شما احساس رانندگی را به زیبایی لمس خواهید کرد. در این خودرو احساس می کنید که بر روی جاده به وسیله ی موتور پر قدرت در حال کشیده شدن هستید و هر لحظه از شدت هیجان پرواز شوکه می شوید. شتاب صفر تا صد این خودروی لوکس 5 دقیقه تخمین زده شده و هنگامی که از سوخت طبیعی گاز استفاده می کنید به 10 دقیقه هم میرسد. گرچه کیلومتر شمار آن تا 200 کیلومتر بر ساعت مدرج شده اما حداکثر سرعت آن به 110 کیلومتر برساعت میرسد که این نشانه ی اعتماد به نفس تولید کنندگان محترم و اعتماد آنها به شعور مشتری است. به همین دلیل، ایران خودرو از دیرباز مورد حمایت مصرف کنندگان قرار داشته و هر ساله با دریافت تندیس برترین شرکت در زمینه ی جلب رضایت مشتری، دوستدارانش را شوکه می کند.

بدنه‌ی ظریف این خودرو با طراحی آیرودینامیک و زیبایی مثال زدنی، بینندگان را به حیرت فرو می‌برد. سپر ماشین از آهن تقویت شده است که با انتقال مستقیم نیروی وارد شده به آن در هنگام تصادف به موتور ، از آسیب زیاد به سپر جلوگیری می کند. کوچک اما با دوام؛ این شعار طراحان سپر است.

چراغ های بزرگ مستطیلی، شکوه تولید کننده را به رخ مشتری می‌کشد. شاید الگو برداری بدنه از روی قوطی کبریت بوده است. در هر حال اصالت طراحی لمس می شود.

»»»» مشتری مداری ««««

وقتی درب ماشین باز میشود طاقت نمی آورید. با استارت زدن و صدای دلنشین موتور، وسوسه ی احساس معلق بودن در هوا رهایتان نمی کند. البته زمانی لازم است تا به حداکثر سرعت برسید؛ نهایتا 10 دقیقه. اما فقط حرفه‌ای ها در حداکثر سرعت جان سالم به در می‌برند. سیستم ترمز آن از نوع 3D میباشد. چون زمانی که ترمز می گیرید به دلیل اختلاف نیروی اعمالی ترمز طرفین، ماشین به یک طرف منحرف می شود. پس با گرفتن ترمز، فرمان را باید در جهت مخالف بچرخانید.

در یک ترمز ساده تمامی عضلات بدنتان فعالیت میکنند. تنها حرفه‌ای‌ها می‌توانند این اسب سرکش را مهار کنند. پس اگر حرفه‌ای نیستید دنبال محصولات آماتور بی‌کیفیت، نظیر پورشه و بی‌ام‌و بروید. با دوستان خود خداحافظی کنید، حلالیت بطلبید، سپس سوار این هیولا شوید! چون سوار شدن با شما و پیاده شدنتان با ایران خودرو است!

»»»» طراحی داخلی ««««

طراحی داخلی احساس دهه ی 20 را در شما زنده می‌کند. درون خودرو هیچ چیز به شما کمک نمی کند جز فکرتان. هنگام پاشیدن گل و کثیفی شیشه و هنگامی که احساس می‌کنید از جلو هیچ چیز معلوم نیست، این شمایید که باید تصمیم بگیرید که به سمت راست بپیچید و یا چپ. تنها یک اشتباه کافی است که غزل زیبای خداحافظی را بخوانید چون از سیستم برف پاکن خبری نیست. طراحان ضررورتی برای تعبیه‌ی کمربند ایمنی ندیده اند. به همین دلیل برای جلوگیری از آسیب، می‌توانید از کلاه موتور سیکلت در داخل ماشین استفاده کنید. برای کنترل این ابر ماشین احتیاج به شاگرد راننده هم هست. مثلا برای تهویه شما نمی‌توانید مدام شیشه را پایین و بالا ببرید. این کار را همکارتان انجام میدهد. کامپیوتر ماشین هم مغز خوتان هست. هرچه باهوش تر باشید از موانع بهتر عبور می‌کنید. به همین دلیل تنها افراد تیزهوش برای خرید این خودرو اقدام می کنند. شاهکار مهندسین ایرانی به اینجا ختم نمی‌شود. این خودرو با فراهم آوردن آپشن های بی نظیر برای مشتریان خود ، رضایت آن ها را جلب کرده است. از آپشن های مهم این خودرو دسته ی بالابر شیشه است که در صورت تمایل مشتری روی آن نصب می شود. و اگر نخواهید ، ایران خودرو چیزی را به شما تحمیل نمیکند. صندلی های این سوپراسپورت ، با حافظه ی داخلی دائمی میتواند یک گزینه را برایتان فراهم کند و آن زاویه ی 90 درجه قسمت تکیه گاهی است. فن‌آوری نوینی که برای اولین‌بار در این خودرو به کار گرفته شده و بیانگر هوشمندی ماشین در چرخش است، سیستم عدم تعادل آن در پیچ‌هاست. بدین منظور هنگامی که در سر پیچ هستید ، ماشین پیچ را احساس می کند و با کوچک ترین اشاره به فرمان، به جای پیچیدن با سر ماشین ، ته ماشین در جهت عکس منحرف می شود و بدین وسیله شما از ته دور میزنید.

»»»» اگر شانس سوار شدن آن را ندارید ، حداقل در جاده از آن دوری کنید ««««

حتما تا به حال در اتوبان با آن مواجه شدید. احساس معلق بودن آن در هوا به روشنی مشخص است. مانند موشکی که از فضا، مشروبات الکلی مصرف کرده و تعادل خود را از دست داده می ماند. معمولا رانندگان این خودرو در لاین سبقت هستند و اجازه ی عبور هیچ احدی را از خود نمی دهند. اگر روزی پیشنهاد رقابت و مسابقه دریافت کردید، پیشنهاد ما این است که جانتان را در دست بگیرید و فرار کنید، چون در آخر هیچ کدامتان به خط پایان نمی‌رسید! اما در فضای داخلی، صندلی بسیار راحت است ، مخصوصا با انحنایی که در وسط آن است به تقویت عضلات کتف و کمر کمک می کند . حالت کمانی آن باعث می شود که هنگام پیاده شدن راننده از ماشین پس از طی مسافت های طولانی، کمرش به شکل هلال ماه در بیاید ، به همین دلیل رانندگان این خودرو از زیبایی اندام مخصوص خودشان بهره می برند و از دیگر رانندگان متمایز اند.

»»»» جلو داشبرد ««««

امروزه دخانیات جای خودش را در زندگی ایران و ایرانی باز کرده است و در همین راستا ، ایران خودرو برای حمایت از این محصول مفید ، جاسیگاری بزرگی را درست در قلب ماشین یعنی کنسول میانی منظور کرده است. کنسول به طرز خیره کننده‌ای زیباست و 5 دکمه‌ی افسانه‌ای روی آن خود نمایی می‌کند. البته در کل، فقط 2 دکمه‌ی آن دارای کاربری می باشد و 3 دکمه‌ی دیگر نشان دهنده‌ی تخیلات طراح و علاقه به بسط و گسترش امکانات خودرو است که محقق نشده است. از نکات قابل توجه در این خودرو ، فراموش شدن چراغ داخلی است. در پیکان این چراغ در وسط سقف بود و چون پیکان وانت ، وسط به عقب را ندارد ، طراح ترجیح داده که چراغ را هم با بقیه سقف حذف کند. پس اگر چیزی درون ماشین افتاد تا صبح صبر کنید و بعد پیدایش کنید.

»»»» اگر کاست ندارید به سایر محصولات فکر کنید ««««

اگر غرق در تکنولوژی شده اید و با هر تغییر ناچیز در وسایل الکترونیک ، روند زندگی خود را تغییر می دهید به سراغ پیکان نیایید ، چون اصولا اصالت این خودرو اجازه ی تغییر محسوس در آن را نمی دهد و هنوز مسئولین به این نتیجه نرسیده اند که فاصله ی تکنولوژیکی میان پیکان با خودرو های دیگر وجود دارد. سیستم صوتی آن همراه با پشتیبانی از نوار کاست با دو باند هندوانه ای و سابووفر چهار سیلندر در دور موتور 4000 است . نکته ی قابل توجه این است که رئیس ایران خودرو اعلام کرده : خط قرمز ایران خودرو، استفاده از تکنولوژی است و ما با تمام قوا با آن مبارزه می کنیم.

اما رنگ بندی این خودرو ، همگان را به تحسین وا داشته است. دایره ی وسیعی از رنگ ها و رنگ بندی متنوع ، حق انتخابی است که ایران خودرو برای شما قائل شده است. وقتی چند ماه از خرید خودرو گذشت و رنگ آن برایتان یکنواخت شد، نگران نباشید چون ماشین یک بار پوست می اندازد و با ریختن رنگ بعضی از نقاط نظیر کاپوت تنوع را برایتان فراهم می کند. سیستم تهویه از نوع فصلی می باشد. در این خودرو تهویه در زمستان تبدیل به کولر و در تابستان تبدیل به بخاری می شود و شما لذت هر فصل را در میابید . البته دلیل این همه پیشرفت ایران خودرو، رقابت تنگاتنگ با خودش هست و تصمیم سازان کشور دریافته اند که خودرو سازان سایر نقاط دنیا توان رقابت با غول خودرو سازی ایران را ندارند پس سعی کرده اند با اعمال تعرفه جلوی رقابت بی مورد شرکت های تازه به دوران رسیده را با ایران خودرو بگیرند.

اما هر ساله تعداد زیادی از راکبین این وسیله ی ارزشمند جان خود را در هنگام رانندگی از دست می دهند، ولی باید توجه کرد که اگر قسمت آنها مرگ باشد ، حتی پیکان هم نمیتواند جان آنها را نجات دهد.[ چهارشنبه 4 مرداد 1391 ] [ 12:43 ق.ظ ] [ علی شفایی ] [ نظرات() ]